Jak wybrać profesjonalny autoklaw: klasy B, S, N?

Jak wybrać profesjonalny autoklaw: klasy B, S, N?

Najprościej autoklaw to urządzenie służące do sterylizacji narzędzi wielorazowego użytku, które mają kontakt z ciałem, płynami ustrojowymi czy krwią bądź potencjalnie mogą mieć kontakt z tymi substancjami. Urządzenia te są podstawą chociażby w salonach kosmetycznych, studiach tatuażu, gabinecie medycyny estetycznej itp.


Autoklaw klasy B https://lines.com.pl/kategoria-produktu/dzial-medyczny/sterylizacja/akcesoria-autoklawy/

Autoklawy klasy B są najbardziej zaawansowanymi urządzeniami tego typu. Umożliwiają one dokładną sterylizację nawet trudnych powierzchni jak te występujące w cewnikach, wziernikach czy końcówkach stomatologicznych. Otóż, autoklaw klasy B jest najbardziej uniwersalny i poradzi sobie z każdym sprzętem.


Autoklaw klasy S

W tym urządzeniu można sterylizować większość narzędzi. Wyjątkiem są te o budowie kapilarnej. Może być to mniej skuteczne urządzenie od tego o klasie B. Jednak w wielu miejscach i tak zrobi to co jest najważniejsze.


Autoklaw klasy N

Jest to najniższa klasa autoklawów. Od około 10 lat jest to już tylko urządzenie pomocnicze, a nie pełnoprawny sterylizator. Autoklaw klasy N nie może być stosowany do wszystkich urządzeń. Jest użyteczny jedynie w przypadku pojedynczych narzędzi. Obecnie odchodzi się już od używania go i zastępuje co najmniej tymi o klasie S.


To właśnie autoklawy klasy B są najbardziej funkcjonalne. Przechodzą wszystkie kontrole sanepidu. Jeśli potrzebujesz autoklawu najlepiej zdecydować się na najbardziej zaawansowaną opcję, aby mieć pewność poprawnie przeprowadzonej sterylizacji, co przełoży się na bezpieczeństwo klientów lub pacjentów.